Telefon: 0 346 219 1264 smyo@cumhuriyet.edu.tr

Menü

Halıcılık Ve Kilimcilik

Sivas Meslek Yüksekokulu HALICILIK VE KİLİMCİLİK

 

Programda ön lisans diplomasi ile mezun olan örgenciler “Halicilik Teknikleri ve Desinatörü” unvanini alirlar. Programda egitim-ögretimin teorik ve uygulama agirlikli dersler mevcuttur.

 

Atölye ve laboratuar olanaklari ile dersler desteklenmektedir. Atölyemizde hali dokuma tezgâhlari ve desen çiziminde kullanilan isikli masalar bulunmaktadir. 

 

Ayrica Bilgisayar laboratuarinda da çesitli programlarla desen çizimleri yapilmaktadir.

 

Hem ekonomik hem de kültürel açidan çok zengin bir yelpazesi olan Halicilik ve Desinatörlük Programi bir sanatkâr titizliginde egitim-ögretim veren programlardir.

 

Ekonomik açidan hali sanayine ara eleman yetistirirken diger yandan da kültürel ve sanat degeri tasiyan maddi kültürlerimizden olan (el dokumalari, hali, kilim, cicim, zili, sumak, vb.) dokumalari günümüzde kaybolmaktan yeni nesillere ögreterek gelecekte de yasamalarini saglamaktadir. Çünkü her millet kendine ait kültür ve sanatiyla taninmaktadir. 

 

Programin amaci ülkemizde ihtiyaç duyulan hali sanayi sektörüne desinatör teknikeri yetistirmektedir. Bu program sadece üç üniversite de bulunmaktadir. Bu nedenle, halicilik sektöründe aranan elemanlar olduklarindan is bulabilme imkanlari çok yüksek, hatta garantidir. 

 

Ögrencilerimiz yaz stajlarini çesitli hali fabrikalarinda gerek isletme içerisinde gerekse desen bölümlerinde bilgisayarda desen çizimi yaparak 60 is günü basarili bir sekilde tamamlamaktadirlar. Böylece sanayi ve Üniversite isbirliginin en güzel örnegini sergilemektedirler.