Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler

Tanıtım

Tıbbi Ve Aromatik Bitkiler

Tanıtım

Programın Amacı:  Gıda, ilaç, kozmetik ve boya endüstrisinde ekonomik değeri olan Tıbbi ve Aromatik Bitkilerin biyolojik, ekolojik, genetik ve sistematik özellikleri, kültüre alınması, doğadan toplanması ve korunması, kimyasal içerikleri ve analiz yöntemleri, temin edilmesi, üretimleri ve kalite kontrolleri, kullanım alanları ve etiği konusunda temel bilgi ve pratiğe sahip olan yardımcı teknik personeli yetiştiren bir programdır. Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programının amacı; bitkilerin doğadan toplanması, tarımı, üretimi-işlemesi, pazarlanması ve kullanım yöntemleri konusunda büyük önem taşıyan eğitimli insan gücü oluşturmaktır.

Bölümün Eğitim Olanakları: Program kapsamında öğrencilere, bulundukları bölgelerde arazi uygulamaları yaptırılarak edindikleri teorik bilgilerini kullanma fırsatı sunulmaktadır. Bitkileri, morfolojik özelliklerine göre tanıyan ve özelliklerini belirleyen öğrenciler doğadan toplamayı öğrenmektedir. Tabiattan elde edilen bitkileri tıp ve kozmetik alanında kullanılan ürünlere dönüştürülmesi konusunda eğitim yapar. Her türlü tıbbi bitkinin yetiştirilmesinde tıbbi bitkilerin maruz kalabileceği hastalık ve zararlıların belirlenmesi ve bunlarla savaşım konusunda çalışmaların yürütülmesini sağlar. Öğrencilere gen kaynaklarının korunmasını ve bunların tarla bitkileri olarak kültüre alınmasını öğretir. Diğer yandan, ilaç endüstrisi için bu bitkilerin özelliklerinin ve etkili maddelerinin belirlenmesi; bu bitkilere tedavi gücünü veren etkili maddelerin artırma çalışmalarının yapılmasını da amaçlamaktadır.

 

Kariyer Olanakları: Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Programından mezun olan öğrenciler;

·         Tarım Bakanlığı, ilaç fabrikaları

·         Eczaneler

·         Kozmetik sanayisi vb. gibi işletmelerde çalışma imkânı bulmaktadır.

 

Tıbbi ve Aromatik Bitki Teknikeri unvanı ile mezun olan öğrenciler, tıbbi bitki alanında kendi işlerini de kurabilmektedir.

 

Mezuniyet Koşulları: Dört yarıyıl sonunda toplam 120 AKTS'nin ( Avrupa Kredi Transfer Sistemi) tamamlanması, mezuniyet ortalamasının en az 2.0 olması ve 30 iş günü zorunlu stajını tamamlaması koşulunu sağlayan öğrenciler mezun olmaya hak kazanırlar.

 

Dikey Geçiş Olanakları Bu programı tamamlayanlar 2 yıllık ön lisans mezunu statüsünde olacaklarından; Dikey Geçiş Sınavı ile Bahçe Bitkileri, Bahçe Bitkileri Üretimi ve Pazarlaması, Bitki Koruma, Kimya ve Tarla Bitkileri lisans programına geçiş yapabilirler.

Bağlantılar

İletişim

Adres:        Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sivas Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu 58140

Tel:              0.346.2191010-1474

Fax:             0.346.2191110 

Web:            http://smyo.cumhuriyet.edu.tr

E-Posta:       smyo@cumhuriyet.edu.tr

 


 

 

 

Telefon

0 346 219 1264

Adres

Cumhuriyet Üniversitesi Merkez Kampüsü

E - Posta

smyo@cumhuriyet.edu.tr

Belgegeçer

0 346 219 1265